پرینتر هولوگرام

پرینتر هولوگرام

هولوگرام هایی که با پرینتر چاپ می شوند!

گروهی از دانشمندان روسی در یکی از لابراتوارهای بین المللی دانشگاه آی تی ام او سن پترزبورگ با استفاده از چاپگر جوهر پخش کن روشی برای چاپ هولوگرام در کمترین بازه زمانی و پایین ترین قیمت ابداع کرده اند.

ساخت هولوگرام

 

آقای ونوگرادف که سرپرستی تیم تحقیقاتی را بر عهده دارد از دی اکسید تیتانیوم جوهر بی رنگی با شاخص شکست نور بالا بدست آورده است. که می توان آن را برروی یک دستگاه پرینتر نصب کرد که در این صورت فروش پرینترهای شرکت کنون با کاهش تقاضا در بازار مصرف روبرو خواهد شد. سپس این جوهر برروی پلی اتیلن کاغذ قرار گرفته منجر به تولید متن و تصاویر منحصر بفرد هولوگرام دار می شود.


این جوهر امکان آن را فراهم می سازد تصاویر هولوگرام دار سنتی برروی فیلم ها تنها در عرض چند دقیقه چاپ شوند. در صورتی که با استفاده از روش های سنتی این کار روزها بطول می انجامید. در مرحله بعد با روکش دار کردن کاغذ حاوی گرافیک و متن چاپ شده با روغن جلا و لاک الکل کاغد را شفاف می کنیم. تصویر خاص تنها در جایی که جوهر بی رنگ وجودداشته باشد ظاهر می شود.
همانطور که می دانید هولوگرام های رنگین کمانی (surface relief) در جلوگیری کردن از جعل کارت های اعتباری، ارز، مدارک امنیتی و برخی محصولات تولیدی نیازمند محافظت امنیتی بالا، کاربرد فراوان دارند. اگرچه فناوری تولید تصاویر هولوگرام دار پیشرفت فراوانی کرده است اما هنوز مشکلات مالی، فنی و زمانی فراوانی در استفاده و بکارگیری این صنعت در صنایع خاص وجود دارد.

تولید هولوگرام امنیتی

به گفته الکساندر یاکولوف (رییس مطالعات وتحقیقاتی لابراتووار دانشگاه) روش سنتی تهیه هولو بسیار وقت گیر بوده و شامل چندین مرحله می باشد.
مرحله اول تولید مستر هولوگرام یا هولوگرام اصلی که معمولا بوسیله لیزر برروی لایه نازکی از پلیمر حساس به نور تهیه می شود. سپس پلیمرخشک شده و قسمت های اضافی را با شستشو جدا می کنیم.
استنسیل بدست آمده به ماتریس فلزی رنگ تبدیل می شود. این ماتریس فلزی رنگ در نهایت برای پوشانیدن سطح فیلم پلیمر شفاف بکار می‌رود.
به گفته محققین کل فرایند تولید تصاویر هولوگراف دار هم اکنون در بیشتر از چند روز بیشتر بطول نمی انجامد. برای تولید مستر هولوگرام شرایط کمی دشوارتر می شود که کنترل، دما، ارتعاش و ایزوله کردن (جداسازی)بخشی از آن است.

چاپگر هولوگرام
به گفته وینوگرادف چاپ تصاویر جداگانه هولوگرامی در زمان کم و کیفیت بالا معظلی است که تاکنون چالش برانگیز بوده است.
جوهر جدید که جوهر نانوکریستالین نام دارد هزینه تولید هولوگراف های رنگین کمانی را تا چندین برابر کاهش می دهد. وجه تمایز این جوهر شاخص بالای شکست نور در نورهای قابل مشاهده است. که حتی پس از لاک الکل زدن یا استفاده از لایه پلیمر، افکت هولوگرام رنگین کمانی از بین نمی رود.
فناوری جدید امکان تولید هولوگرام از هر سایزی را میسر می سازد. پروسه تولید را کوتاه تر و مقرون به صرفه کرده و برای اولین بار امکان تولید هولوگرام ها را در عرض چند دقیقه به وجود می آورد. اما سوال اینجاست که آیا هولوگرام های inkjet از لحاظ امنیتی با هولو های دیگر، بخصوص هولوهای های سنتی قابل قیاس هستند یا نه و آیا این روش می تواند در آینده جایگزین مناسبی برای تولید هولوگرام باشد؟

هولوگرام سه بعدی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *