افزایش قیمت کاغذ

افزایش قیمت کاغذ در تعطیلی صنوف چاپ و نشر

در حالی که صنوف چاپ و نشر که مصرف ‌کننده اصلی کاغذ در کشور هستند، در هفته‌ های اخیر عملا تعطیل بوده و به طبع کاغذی نیز خریداری نکرده ‌اند،‌ قیمت ‌ها در بازار با افزایش مواجه شده است.

به نقل از تسنیم، در حالی که بسیاری از کسب و کارها از جمله صنوف چاپ و نشر به دلیل اجرایی شدن طرح فاصله گذاری اجتماعی و به دنبال آن فاصله گذاری هوشمند تا پایان فروردین ماه تعطیل است، قیمت کاغذ از ابتدای سال جاری تاکنون افزایش داشته است.

مشخص نیست در وضعیتی که خریداران اصلی کاغذ (صنوف چاپ و نشر) فعالیتی ندارند و به طبع کاغذی هم از بازار خریداری نمی ‌شود، این افزایش قیمت به چه دلیل بوده است؟

گفتنی است؛ هر بند کاغذ تحریر ۷۰ در۱۰۰ اندونزی با گرماژ ۸۰ گرم ۴۱۰ هزار تومان و هر بند کاغذ تحریر ۶۰ در ۹۰ اندونزی ۸۰ گرمی ۳۱۰ هزار تومان عرضه شده است.

افزایش قیمت ‌ها تنها در حوزه کاغذ چاپ نیست،‌ بلکه کاغذ گلاسه براق ۷۰ در ۱۰۰ با گرماژ ۹۰ نیز با افزایش قیمت مواجه بوده و هر کیلو ۱۷ هزار و ۳۰۰ تومان عرضه شده است، علاوه بر آن کاغذ گلاسه براق ۲۵۰ گرمی نیز ۱۸ هزار و ۳۰۰ تومان و مقوای پشت سفید ۷۰ در ۱۰۰ گرمی نیز به ۲۰ هزار تومان رسیده است.

افزایش قیمت کاغذ گلاسه و مقوای پشت طوسی اختصاص به روزهای اخیر ندارد، بلکه از یک ماه گذشته تاکنون روند افزایشی را طی کرده است. مقوای پشت طوسی نیز دیگر کالای گران شده در بازار کاغذ است که به ازای هر کیلو ۱۶ هزار و ۷۰۰ تومان به فروش رفته است.

این در حالی است که انتظار می‌ رود،‌ عدم تقاضا در بازار باید قیمت‌ ها را کاهش داده باشد.

کاغذ در سال گذشته فراز و نشیب‌ های بسیاری را تجربه کرده است، پس از افزایش قابل توجه کاغذ که به بندی نیم میلیون تومان نیز رسید، رفته‌ رفته قیمت کاغذ پایین ‌تر آمد و به نظر می رسید که به از بین رفتن حباب کاغذ منجر می‌شود.

بسیاری از فعالان اقتصادی بازار کاغذ، اختصاص ارز دولتی به کاغذ را موجب بر هم خوردن نظم موجود در بازار کاغذ عنوان کرده ‌اند، این در حالی است که بسیاری معتقدند که اگر کاغذ ارزان‌ تر شد به دلیل ورود کالای دولتی به بازار بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.