روح الله لطیفی

رویه عادی ترخیص کاغذ از گمرکات

سخنگوی گمرک جمهوری اسلامی ایران گفت: ترخیص کاغذ از فصل پائیز سال جاری در گمرکات رویه عادی به خود گرفته و کماکان در حال انجام است.

«روح الله لطیفی» در گفتگو با رادیو اقتصاد افزود: گمرک به عنوان مجری قوانین کشور در تجارت خارجی است.
وی اظهارداشت: زمانی یک کالا از گمرک ترخیص می شود که مجوزهای قانونی از دستگاه های مرتبط صادر و فرآیند رویه صادرات و واردات بطور کامل طی شود.
سخنگوی گمرک جمهوری اسلامی ایران گفت: پس از اینکه این مراحل بطور کامل طی شدگمرک مجاز به ترخیص کالاهاست.
وی افزود: امسال دو شوک در زمینه کاغذ در کشور ایجاد شد و سازمان های مجوز دهنده بایدتائیدیه ترخیص کالا را به گمرک ارائه می دادند شوک نخست مربوط به اریبهشت ماه سال جاری بود که مشخص نبود شاخص ارزی کاغذ چه عددی است یعنی به کاغذ همانند سال گذشته ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی اختصاص خواهد یافت یا ارز نیمایی بر این اساس پس از بازدید مقام معظم رهبری از نمایشگاه کتاب و فرمایشات معظم له مبنی بر اینکه کالای فرهنگی مثل کتاب نباید از دسترس مردم خارج شود دولت هم بر این مهم صحه گذاشت و در خرداد ماه سال جاری ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی برای کاغذ در نظرگرفت و این موضوع باعث شد کاغذ به سرعت ترخیص شود.
لطیفی بیان داشت: پس از این مرحله در مهر ماه و پائیز امسال نیز دستگاه های متولی در حوزه کاغذ به خصوص کاغذ های دارای گرماژ بالای ۱۵۰ گرم با مشکلاتی مواجه شدندچرا که این کاغذها یک بخشی بصورت مشترک در اقلام فرهنگی مثل کتاب و مجلات استفاده می شود ولی بیشتر آن در بحث بسته بندی کالاها کاربرد دارد.
وی ادامه داد: کاغذهای با گرماژ ۱۵۰ تا ۲۵۰ گرم مشترک و بالای ۲۵۰ گرم در صنایع بسته بندی مورد استفاده قرار می گیرد.
سخنگوی گمرک جمهوری اسلامی ایران گفت: استاندارد هم باید کاربرد کاغذها را تائید می کرد و دستگاه های مجوز دهنده مثل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز باید بر این مهم صحه می گذاشت.
وی افزود: پس از تعیین و تکلیف رویه کاربرد کالا بوسیله دستگاه های مرتبط مجوز صادر شده و از فصل پائیز ترخیص کالایی مانند کاغذ در گمرکات رویه عادی در پیش گرفته و تجار هم بدون اینکه دپوی در گمرکات اتفاق بیفتد کاغذ را از گمرکات ترخیص و در بازار عرضه می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.