قاسم رحیمی

با راه‌اندازی کارخانه تولید کاغذ از سنگ و چندین طرح تولیدی و صنعتی؛ زمینه اشتغال بیش از ۱۷۰۰ نفر از بیکاران در استان اردبیل فراهم می‌شود

فرماندار اردبیل گفت: با راه‌اندازی چندین طرح تولیدی و صنعتی اشتغال‌زا،زمینه اشتغال بیش از هزار و ۷۰۰ نفر از بیکاران در این واحد‌ها فراهم خواهد شد.

زمینه اشتغال بیش از ۱۷۰۰ نفر از بیکاران در استان اردبیل فراهم می‌شودبه گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان، فریدون بابایی فرماندار خلخال در جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری خلخال گفت: ظرفیت کار در شهرستان اردبیل فراتر از ظرفیت بکار گرفته شده فعلی است.

بابایی افزود: با راه‌اندازی یک کارخانه تولید کاغذ از سنگ و چندین طرح تولیدی و صنعتی اشتغال‌زا در این منطقه زمینه اشتغال بیش از هزار و ۷۰۰ نفر از بیکاران در این واحد‌ها فراهم خواهد شد.

قاسم رحیمی مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل نیز در این جلسه گفت: از مجموع واحد‌های کارگری این استان فقط ۵۲ واحد تولیدی و کارگری مشکل‌دار هستند که ۱۱ واحد از آن واحد‌های کارگری و تولیدی و مابقی شرکت‌های پیمانکاری طرف قرارداد با بخش دولتی و یا شرکت‌های خدماتی بخش خصوصی هستند.

رحیمی با بیان اینکه قرارداد‌های کار لزوما کتبی نیست،اظهار کرد: پیش‌بینی قانونی لازم برای قرارداد‌های کتبی، شفاهی و حتی عدم انعقاد هر نوع قرارداد کارگری و کارفرمایی در قانون کار مشخص شده است.

او افزود: عدم انعقاد قرارداد کتبی نمی‌تواند نافی حقوق قانونی کارگران باشد و حداقل‌های قوانین مشخص کار، تامین اجتماعی و مصوبات شورای عالی کار لازم‌الاجرا است.

مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل همچنین گفت: در مواردی که قرارداد کتبی بین کارگر و کارفرما بسته نشده و یا قرارداد با وجود ادامه اشتغال فرد در کارگاه تمدید نمی‌شود بر اساس ماهیت شغل و نظر مراجع حل اختلاف مدت زمان قرارداد دایمی تلقی می‌شود.

او یادآور شد: به دلیل صدور آرای سنگین در مراجع حل اختلاف جهت انباشت مطالبات کارگری ضرورت دارد کارفرمایان حقوق و مزایای کارگران را بر اساس قانون کار و در زمان مقرر پرداخت کنند.

رحیمی تاکید کرد: عدم عقد قرارداد کار بین کارگر و کارفرما و پرداخت نکردن حق و حقوق کارگر بر اساس قوانین بیشتر موجب ضرر کارفرمایان است و به لحاظ آن هیچ گونه حقی از کارگر ضایع نخواهد شد.

او با اشاره به اینکه قرارداد‌های سفید امضا فاقد وجاهت قانونی است، افزود: با راه‌اندازی سامانه جامع روابط کار و ثبت الکترونیکی قرارداد‌های کار مشکلات موجود در این خصوص با گذشت زمان به صورت چشمگیر کاهش خواهد یافت.

مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل از افزایش واحد‌های تولیدی و صنعتی و همچنین افزایش میل سرمایه‌گذاران به راه‌اندازی واحد‌های تولیدی جدید و اشتغال‌زا در استان اردبیل خبر داد و گفت: با توجه به اینکه هزینه‌های تولید در این استان ۵۰ درصد پایین‌تر از مرکز کشور و سایر کلان‌شهرهاست این امر موجب افزایش میل و رغبت سرمایه‌گذاران طرح‌های اقتصادی به راه‌اندازی طرح‌های اشتغال‌زا شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.