ایوب دهقانکار چاپ اول

کاغذ توزیع شده توسط وزارت ارشاد به هیچ وجه گران نیست

مشاور معاون فرهنگی وزارت ارشاد در پاسخ به پرسش تسنیم درباره شائبه‌های گرانی کاغذ ارشاد گفت:‌ کاغذ توزیع شده در وزارت ارشاد به هیچ وجه گران نیست و اساساً ارشاد دخالتی در تعیین قیمت ندارد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، هفته گذشته تسنیم در گزارشی به بررسی قیمت کاغذهای وارداتی وزارت ارشاد که با ارز دولتی خریداری شده‌اند‌، پرداخت. موضوعی که به باور برخی از واردکنندگان کاغذ به دلیل غیرواقعی ثبت کردن قیمت جهانی کاغذ در پرفروم‌های واردکنندگان ایجاد شده است. صبح امروز، ۹ دی‌ماه، در نشست خبری معاونت فرهنگی وزارت ارشاد ایوب دهقانکار در پاسخ به پرسش خبرگزاری تسنیم در این خصوص گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هیچ‌گونه دخالتی در قیمت‌گذاری کاغذ ندارد،‌ قیمت‌گذاری در اختیار ما نیست.

وی ادامه داد:‌ اما می بینیم برخی سودجوها در این حوزه مغلطه می‌کنند. تعیین قیمت کاغذ در کارگروه ما با حضور نمایندگان تعزیرات، سازمان حمایت، صنف نشر و دستگاه‌های دخیل در قیمت‌گذاری انجام می‌شود و با قیمت جهانی کاغذ منطبق است. ملاک ما در کارگروه قیمت ارز در زمان تأیید پرونده است نه قیمت ارز در زمان واردات کالا؛ بنابراین تحت هیچ شرایطی قیمت کاغذ توزیعی بالا نیست.

وی همچنین در پاسخ به پرسش دیگر تسنیم مبنی بر اینکه آیا گزارشی از کارگروه نظارت بر کاغذ که در اتحادیه تشکیل شده است،‌ دارید یا خیر، گفت: تاکنون گزارشی از تخلف در زمینه کاغذ نشر نداشته‌ایم.

اظهارات مشاور معاونت فرهنگی ارشاد در حالی است که بسیاری از واردکنندگانی که در نوبت‌های قبلی با ارشاد برای واردات کاغذ دولتی همکاری کرده‌اند، ادعا می‌کنند که واردکنندگانی که کاغذ با ارز دولتی وارد می‌کنند، در پیش‌فاکتورهای خود قیمت هر پارت کاغذ را که حدود ۸۰۰ دلار است، ۸۵۰ تا ۹۰۰ دلار ثبت و با جعل مدارک اقدام به قانونی کردن کار خود می‌کنند.

وزارت ارشاد نیز از آنجایی که تعداد واردکنندگانی که حاضرند با سود ۱۵ درصد با آنها کار کنند، اندک است نسبت به این امر مماشات می‌کنند. موضوعی که معاون فرهنگی ارشاد آن را در این نشست رد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.