محمد مخبر چاپ اول

کارخانه تولید کاغذ در خوزستان مانع خروج سالانه ۲۸۵ میلیون دلار می‌شود

رییس ستاد اجرایی فرمان امام خمینی(ره) گفت: امضای موافقتنامه تأمین مالی طرح تولید کاغذ در استان خوزستان مانع خروج سالانه ۲۸۵ میلیون دلار از کشور و قطع ۶ میلیون درخت می‌شود.

به گزارش ستاد اجرایی فرمان امام خمینی(ره)، این مطلب را محمد مخبر امروز (سه شنبه) در مراسم امضای موافقتنامه تأمین مالی طرح تولید کاغذ در استان خوزستان که در سالن اجتماعات بانک پارسیان و با حضور مدیرعامل صندوق توسعه ملی و نیز مدیران عامل بانک های ملی، صنعت و معدن، پارسیان و سپه برگزار شد، عنوان کرد.
مخبر افزود: اجرای طرح تولید کاغذ، دغدغه مهمی را از کشور رفع خواهد کرد و بطور قطع اتفاقی مبارک و کاری بزرگ است.
وی ادامه داد: کشور سالهاست که درگیر بحث واردات کاغذ است و گاهی ناچار شدیم از محموله‌های در حال حمل روی آب اقدام به خریداری کاغذ کنیم درحالی که همسایه ما ترکیه از بزرگ‌ترین صادرکنندگان کاغذ است.
رئیس ستاد اجرایی فرمان امام(ره) گفت: با سرمایه‌گذاری ۴۶۷ میلیون دلاری و اجرای این پروژه، ضمن جلوگیری از خروج سالانه ۲۸۵ میلیون دلار ارز، از قطع شدن ۶ میلیون اصله درخت تنومند درسال جلوگیری می شود زیرا این مجموعه از تکنولوژی نوین دوستدار محیط زیست بهره می برد و با راه اندازی آن دانش فنی کشور در حوزه کاغذسازی توسعه خواهد یافت.
وی با بیان اینکه بیکاری امروز واقعیتی است که کشور دچار آن است، افزود: با اجرای طرح تولید کاغذ، حدود دو هزار شغل جدید مستقیم و غیرمستقیم درمنطقه محروم شادگان استان خوزستان طی سه سال ایجاد خواهد شد.
رئیس ستاد اجرایی فرمان امام(ره) همچنین افزود: با توجه به اینکه از یک طرف اقتصاد کشور بانک محور هست و از طرف دیگر تورم‌، بیکاری و تعطیلی کارخانه ها مردم را آزرده و دارایی و سرمایه آنها را دچار چالش کرده، مردم انتظار دارند این مشکلات توسط سیستم بانکی کشور برطرف شود.
مخبر گفت: در تدین و تعهد مدیران بانکی کشور به انقلاب اسلامی و در توان بالای اقتصادی آنها هیچ تردیدی وجود ندارد، از این رو جامعه توقع دارد جریان اصلاحی بانک ها برای رفع معضلات و مشکلات جامعه توسط کانون های بانکی دولتی و خصوصی اتفاق بیافتد.
وی توقع مردم، نخبگان اقتصادی و بزرگان کشور درخصوص ایجاد تحول در سیستم بانکداری را بر زمین مانده توصیف کرد و اظهار داشت: طرح تحول بانک‌ها فقط با طرح و برنامه مسئولان خود بانک‌ها به نتیجه خواهد رسید.
رئیس ستاد اجرایی فرمان امام (ره) گفت: در برخی کشورهای دیگر که این مشکلات وجود داشت هم اصلاح مشکلات توسط سیستم بانکی صورت گرفت و در نتیجه حتی تورم های ۱۴۰ درصدی آن کشورها کاهش یافت و واردات آنها تبدیل به صادرات شد.
مخبر افزود: امروز در یک جنگ تمام عیار اقتصادی قرار داریم و دوستان ما در حوزه‌های اقتصادی باید کمر همت ببندد تا مشکلات در حوزه بانکی را برطرف کنند.
در ادامه این‌ مراسم کوروش پرویزیان مدیرعامل بانک پارسیان گفت: این پروژه جنبه های مهمی دارد و از لحاظ اقتصادی و اشتغالزایی برای خوزستان و از نظر جلوگیری ازخروج ارز و فواید زیست محیطی برای کل کشور بسیار مهم است.
وی افزود: ستاد اجرایی فرمان امام (ره) مثل همیشه ریسک بزرگی کرد و رقابت بین بانک ها رابه همکاری مشترک تبدیل کرد.
پرویزیان عنوان کرد: برای تولید این مقدار کاغذ در حالت عادی باید ۶ میلیون اصله درخت از بین رفته و سالانه بیش از ۲۰۰ میلیون دلار برای واردات کاغذ هزینه می‌شد اما این طرح این رقم را جبران خواهد کرد.
همچنین شهیدزاده رئیس صندوق توسعه ملی، پروژه تولید کاغذ را استراتژیک خواند و گفت: ستاد اجرایی فرمان امام(ره) پیش از این اقدام، کارهای مطالعاتی بحث کاغذ را انجام داده بود، این طرح یک پروژه استراتژیک است و می‌تواند کمک بزرگی در رفع مشکل کمبود هرساله کاغذ برای چاپ کتابهای درسی بکند.
وی افزود: از دکتر مخبر و همکاران وی در ستاد اجرایی که با اخلاص، تمام موانع را با سرعت رفعکردند و این کنسرسیوم را تشکیل دادند تشکر می کنم.
محمدرضا حسین‌زاده مدیرعامل بانک ملی نیز در این مراسم ضمن ابراز خوشحالی از مشارکت در طرح تولید کاغذ گفت: نباید در حوزه کاغذ دچار وابستگی به خارج باشیم، اجرای این طرح تولید ثروت و اشتغال برای کشور را درپی خواهد داشت.
وی افزود: ستاد فرمان اجرایی امام(ره) تاکنون کارنامه بسیار درخشانی در کمک به توسعه کشور داشته و بطور قطع با مشارکت ستاد ما شاهد موفقیت این طرح ملی خواهیم بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.