بند کاغذ چاپ اول

واردکنندگانی که قانون را دور می‌زنند/چرا قیمت تمام شده کاغذ دولتی گران است؟

محاسبه قیمت تمام شده کاغذ دولتی با کاغذ آزاد و با ارز نیمایی نشان می‌دهد که تناسب معناداری بین این دو برقرار نیست،‌ به عبارت دیگر به نظر می‌رسد، قیمت تمام شده کاغذ دولتی اندکی گران‌تر از قیمت واقعی است.

قیمت کاغذ در بازار آزاد این روزها کاهش چشمگیری داشته است‌، دلایل بسیاری برای این کاهش قیمت تاکنون برشمرده شده است،‌ اما آنچه که مهم است این است که به نظر می‌رسد حداقل تا پایان سال این کاهش قیمت ادامه‌دار بوده و کاغذ به ثبات برسد. هر چند روند کاهش قیمت کاغذ موجب تعجب برخی از کارشناسان این بازار نیز شده است چرا که معتقدند کاغذ از قیمت تمام شده واردکنندگان نیز بیشتر کاهش قیمت داشته است. نکته‌ای که به نظر نمی‌رسد چندان درست باشد.

قیمت هر بند کاغذ ۷۰ در ۱۰۰ با گرماژ ۷۰ گرمی در بازار آزاد امروز ۲۸۹ هزار تومان معامله می‌شود‌، هم‌چنین قیمت هر بند کاغذ تحریر ۶۰ در ۹۰ با گرماژ ۷۰ گرمی نیز بندی ۲۱۰ هزار تومان است.

در مقابل کاغذ دولتی که در اختیار ناشران قرار می‌گیرد،‌ هر کیلو ۶ هزار و ۱۰۰ تومان محاسبه می‌شود که برای کاغذ با اندازه ۷۰ در ۱۰۰ هر بند ۱۴۹ هزار و ۵۰۰ تومان و برای کاغذ ۶۰ در ۹۰ هر بند ۱۱۵ هزار و ۲۹۰ تومان محاسبه می‌شود.

حال سوالی که پیش می‌آید این است که چگونه کاغذ آزاد که با ارز نیمایی ۱۲ هزار تومان وارد شده و در بازار رقابتی آزاد بفروش می‌رود‌، بندی ۲۱۰ تا ۲۸۰ هزار تومان بفروش می‌رود و کاغذ دولتی که با ارز ۴۲۰۰ وارد شده است،‌ بندی ۱۱۵ تا ۱۴۹ هزار تومان؟ انتظار این است که قیمت تمام شده برای واردکننده با ارز آزاد ۳ برابر قیمت تمام شده با ارز دولتی باشد،‌ در حالی که اکنون دوبرابر هم نیست. قطعا قیمت کاغذ در بازار آزاد کمتر از قیمت تمام شده نخواهد بود،‌ شاید بتوان گفت،‌ واردکننده به سود اندک قانع باشد،‌ اما نمی‌توان گفت که واردکننده کاغذ را زیر قیمت تمام شده در بازار بفروش برساند. بنابراین به نظر می‌رسد که مشکل را باید در محاسبه قیمت کاغذ دولتی جست وجو کرد.

پیگیری‌های خبرنگار تسنیم حاکی از این است که عمده واردکنندگان کاغذ با ارز دولتی در فاکتورهای خود قیمت خریداری شده را ۹۵۰ تا ۱۰۰۰ دلار ذکر می‌کنند،‌ در حالیکه قیمت جهانی کاغذ ۸۵۰ دلار است.

یکی از واردکنندگان کاغذ در این زمینه می‌گوید: عمده شرکت‌های واردکننده کاغذ در کشورهایی چون امارات و … شرکت‌هایی را ثبت کرده‌اند که توسط این شرکت‌ها پروفرم‌ها را تنظیم می‌کنند. در نتیجه قیمت کاغذ را ۹۵۰ دلار تا ۱۰۰۰ دلار محاسبه می‌کنند.در حالی که قیمت خریداری شده واقعی ۸۵۰ دلار است. به عبارت دیگر واردکننده یک سود ۱۵ درصدی نیز برای خود اینجا در نظر می‌گیرد که با اضافه کردن ۱۵ درصد سود دیگر که در قیمت تمام شده برایش در نظر گرفته شده است،‌ می‌شود ۳۰ درصد.

البته نمی‌توان گفت که تنها دلیل این نامتناسب بودن قیمت در بازار آزاد و دولتی به قیمت نامتعادل کاغذ دولتی اختصاص دارد‌، شاید یکی از دلایل دیگر این امر فروش کاغذ دولتی در بازار آزاد باشد،‌ موضوعی که بسیاری در طول یکسال گذشته از آن انتقاد کردند ولی به نظر می‌رسد که با وجود نظارت اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران بر مصرف کاغذ دولتی باز هم شاهد آن از سوی طیفی از ناشرنماها هستیم. برخی از چاپخانه‌داران و فروشندگان کاغذ در ظهیرالاسلام هم‌چنان ادعا می‌کنند که کاغذهایی را از ناشران به ازای بندی ۱۹۰ هزار تومان خریداری کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.